Astronomia na wyciągnięcie ręki
Projekt "Astronomia na wyciągnięcie ręki" jest rozszerzeniem oferty popularyzującej naukę Fundacji Aleksandra Jabłońskiego realizowanej w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k. Torunia.
Warto zaznaczyć, że projekt ten jest także częściowo kontynuacją projektu "Fizyka na wyciągnięcie ręki", realizowanego od września 2021 roku do końca sierpnia 2023 r. w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki - popularyzacja nauki".
Tym razem projekt skupia się na działaniach realizowanych w Obserwatorium, które corocznie odwiedza kilka tysięcy osób.
Planowany czas realizacji projektu to październik 2023 - wrzesień 2025.
Głównym celem projektu jest przybliżenie naszym odbiorcom tajników astronomii oraz powiązanych z nią nauk ścisłych. Chcemy pokazać jak pasjonująca i ciekawa jest astronomia oraz jak niezwykły jest otaczający nas Wszechświat. Dodatkowo chcemy szerszej publiczności przybliżyć sylwetki i osiągnięcia toruńskich i polskich naukowców.
Chcemy również zachęcić do samodzielnych obserwacji nieba oraz eksperymentów naukowych.
Zadanie 1 - Wykłady popularnonaukowe "Poznaj bliżej..." to cykl 10 wykładów popularnonaukowych odbywających się w Toruniu w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (IF UMK) lub w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach w budynku Instytutu Astronomii UMK.
Wykłady dostępne na kanale Fundacji na YouTube
2023
"Poznaj bliżej... Mikołaja Kopernika" - Sebastian Soberski
"Poznaj bliżej... Mikołaja Kopernika" - Magdalena Maszewska
2024
"Poznaj bliżej.... Kazimierza Antonowicza" - prof. dr hab. Józef Szudy
Zadanie 2 - Zwiedzanie indywidualne Obserwatorium
W ramach tego zadania osoby indywidualne będą mogły zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach w cenie niższej niż zazwyczaj. Planowane terminy zwiedzania można znaleźć tutaj oraz na profilu obserwatorium na portalu Facebook.
Zadanie 3 - Naukowe pikniki astronomiczne
W ramach tego zadania planujemy zorganizować sześć pikników rodzinnych w Obserwatorium Astronomicznym UMK: "FAJowy Dzień Kosmosu" (maj 2024 oraz maj 2025) oraz "Piknik spadających gwiazd - Perseidy" (sierpień 2024 oraz sierpień 2025). W ramach każdego z pikników odbędzie się zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego pod opieką astronoma , wykład popularnonaukowy dotyczący astronomii oraz nocne obserwacje nieba przy użyciu różnego rodzaju teleskopów optycznych.
"Piknik Spadających Gwiazd – Perseidy" to cykliczna impreza odbywająca się od 2015 roku w Obserwatorium w Piwnicach, podczas której uczestnicy w relaksującej formie (piknik) mogą obserwować jeden z najliczniejszych i najbardziej regularnych rojów meteorów w miejscu, które do takich obserwacji jest idealne. Jest to wydarzenie, każdorazowo cieszące się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców województwa, jak i turystów, którzy od kilku lat co roku przyjeżdżają do Obserwatorium spędzić tę niezwykła noc właśnie w Piwnicach.
„FAJowy Dzień Kosmosu” 2024
Odbył się 18 maja 2024 w dwóch odsłonach - dla młodszych i starszych adeptów astronomii. Podczas części skierowanej dla najmłodszych odbyło się specjalne zwiedzanie obserwatorium z edukatorami Fundacji, którzy odpowiadali nie niemal niekończącą się lawinę pytań oraz przygotowane specjalnie na tę okazję warsztaty – gościliśmy ambasadorkę edukacji kosmicznej ESERO-Polska - Agnieszkę Winiarską-Furtak, która pomagała najmłodszym budować i startować rakiety oraz (co mogło być pewnym zaskoczeniem) strzelców z JS 1909 Toruń, którzy pokazywali jak posługiwać się kompasem i obsługiwać sprzęt survivalowy. Dzięki warsztatom prowadzonym przez edukatorom Fundacji uczestnicy mogli odnaleźć tęczę, a właściwie badać widmo różnych źródeł światła. Wieczorna osłona „FAJowego Dnia Kosmosu” składała się z wykładu naszego gościa - Agnieszki Winiarskiej-Furtak dotyczącego kariery w przemyśle kosmicznym, oczywiście zwiedzania i obserwacji wieczornego nieba.
Relacja z FAJowego Dnia Kosmosu 2024
PIKNIK(i) SPADAJĄCYCH GWIAZD 2024
Drugim piknikiem, który od wielu lat jest już tradycyjnym spotkanie w Piwnicach był piknik, a właściwie Pikniki Spadających Gwiazd zorganizowane w czasie maksimum roju Perseidów, czyli w połowie sierpnia. Dlaczego pikniki?
Od kilku lat liczba osób, która chce odwiedzić obserwatorium w okolicach maksimum roju Perseidów jest tak duża, że nie możemy zorganizować tylko jednego pikniku – w 2024 roku wydarzenie było trzydniowe, od 14 do 16 sierpnia 2024.
W Piknikach Spadających Gwiazd wzięło udział ponad 300 osób. Pierwszego i trzeciego dnia pikniku uczestnicy wysłuchali wykładów astronomów m.in. prof. Andrzeja Strobla, natomiast drugi dzień pikniku był wyjątkowy. Obserwatorium rozbrzmiało muzyką! Tego dnia zamiast tradycyjnego wykładu odbył się koncert toruńskiej kapeli klezmerskiej. Freygish Orchestra to niezwykły zespół, kapela zainspirowana tradycyjną muzyką klezmerską, bałkańską, grecką i turecką, złożona m.in. z fizyków i astronomów (także przewodników po obserwatorium!).
Kolejną atrakcją było zwiedzanie naszego Obserwatorium z przewodnikami-astronomami, a na koniec wspólne obserwacje nocnego nieba (zarówno przez teleskopy zwierciadlane, a także lunety i lornetki) jak i swobodne obserwacje okiem nieuzbrojonym z terenu obserwatorium.